Δεν ξέρω αν το μεγαλύτερο κακό είναι αυτό ή η αυτεπιστασία των κτιριακών έργων, καθιστώντας τον ιδιοκτήτη εργοδότη και εργολάβο ακόμα και μεγάλων κτιρίων, υπεύθυνο για ΑΠΔ στο ΙΚΑ ακόμα και για εργαζόμενους που η επαγγελματική τους ιδιότητα αποδυκνείεται μόνο από τη δήλωση ΚΑΔ στην εφορεία.
Το ΕΚΚΟ είναι και το κερασάκι στην τούρτα που ορίζει ελάχιστο κόστος κατασκευής και που όπως συνήθως δεν το ξεπερνάμε και πολύ. Εδώ διανύουμε εποχή που όλα αλλάζουν από ελάχιστα σε νόμιμα (βλ. αμοιβές μηχανικών) αλλά το ΕΚΚΟ παραμένει.
Που είναι το μητρώο κατασκευαστών που εδώ και τόσα χρόνια υποτίθεται ότι το ΤΕΕ κάνει προσπάθειες.
Μήπως ο ρόλος του αυτεπιστάτη ιδιοκτήτη παραμένει μόνο και μόνο για τη διαφύλαξη του ελαχίστου κόστους εργασιών (και αμοιβών) στις εργασίες που ορίζονται στο ΕΚΚΟ και συντάσσει ο μηχανικός? Γιατί εδώ να μην υπάρχουν ιδιωτικά συμφωνητικά? σε κόστη μάλιστα που είναι πολλάκις περισσότερα απ' την αμοιβή ενός μηχανικού.

Όλα τα ανωτέρω τα αναφέρω γιατί οι αυθαιρεσίες δεν κατασκευάζονται από μόνες τους. Ο ιδιοκτήτης είναι τελικά ο αποδέκτης αυτών. Και αν τα πράγματα ήταν διαφορετικά και να ήθελε κάποιος να αυθαιρετήσει ίσως δε θα μπορούσε εύκολα γιατί δε θα έβρισκε ανταπόκριση από ένα σωστό διαμορφωμένο σύστημα οικοδομικών δραστηριοτήτων.

Εύχομαι η ηλεκτρονική ταυτότητα των κτιρίων να περιορίσει λίγο το μπάχαλο. Είμαι αισιόδοξος τουλάχιστον. Ακόμα και σήμερα που μιλάμε γίνονται αυθαιρεσίες και έκπλήσσομαι κάθε φορά που κάνω αυτοψίες και ανακαλύπτω "νέα" αυθαίρετα.

Τι να πω, τώρα που το σκέφτομαι ένα ΚΤΕΟ για κτίρια κάθε 2 ή δε ξέρω πόσα χρόνια ίσως να έδινε μία λύση.Δεν είναι κακή ιδέα.